Knihovna - knížka.

Lezení na umělých stěnách

Chcete začít lézt a nevíte jak? Právě vyšla nová kniha, která vám v horolezeckých začátcích pomůže. Publikace Lezení na umělých stěnách je první ucelenou knížkou pro úplné nováčky na umělých stěnách, která je k dostání na tuzemském trhu. Sláva za to autorům i vydavateli! Každý provozovatel stěny by měl své sportovní návštěvníky zkoušet, zda ji četli. Určitě by tak zabránil spoustě zbytečných úrazů a zranění.

Pokročilí v ní navzdory názvu mnoho poznatků nenajdou. Daleko více informací v lepším provedení mohou vyčíst z časopiseckých článků, internetových materiálů anebo z knih o sportovním lezení, jaké vyšly například od Glowacze či Tefelnera.

Klady knihy ovšem jasně převažují nad zápory. Triviálně je v ní popsána komunikace mezi lezci, která řeší třeba časté nedorozumění na povel Jdu! Jistič tomu může rozumět tak, že přidrží lano, protože si myslí, že prvolezec bude padat. Nebo naopak lano povolí, protože předpokládá, že prvolezec ho upozorňuje na další výstup.

Velmi návodné a jednoduché kapitoly jsou také ohledně vybavení a tréningu. Autoři dokonce řeší i zdánlivě jednoduchou maličkost: Kde a s kým začít? Vyjmenovávají všechny možnosti od kamarádů lezců až po komerční horoškoly, ale zapomněli na nejrozšířenější způsob, vstup do horolezeckého oddílu. Možná je to tím, že oba se živí komerční odnoží lezení a nechávají stranou dobrovolné neziskové aktivity.

Pro učitele a vedoucí mládežnických kroužků mohou být inspirativní návody na jednoduché lezecké hry. Poněkud neorganicky byly do publikace o umělých stěnách zařazeny kapitoly o boulderingu (lezení po nízkých kamenech) a builderingu (lezení po budovách a zdech).

Příliš povedené není grafika, která míchá dohromady nepěkné obrázky, které začátečníkům sebevzdělání příliš neusnadňují, jakoby náhodně seřazené fotografie lezců bez didaktického účinku a reklamu. Čtenářům lze jen doporučit, aby nahlédli do každoročního katalogu lezecko-jeskyňářské firmy Petzl, kde jsou podobné fotografie a kresby daleko přesnější a jasnější.

Velkou výtku si zaslouží fakt, že autoři - vysokoškolští učitelé tělocviku, instruktoři Českého horolezeckého svazu a bývalí manželé na jednom laně neupozorňují na zdravotní rizika lezení a neukazují, jak je omezit! Při špatném tréningu lezení jsou totiž značná a u dětí je dokonce zdravotní poškození nevratné. Lezcům hrozí poškození kloubů, vaziva, šlach a svalů, mnohdy deformace končetin a při špatné životosprávě i metabolické potíže.
Dar Šárky Kozákové


Autor: Vomáčko Slávek, Boštíková Soňa
Vydal: Praha, Grada 2003
Jazyk: Česky (slovensky)

Sekce: Učebnice, příručky

Dostupnost: volná

 Seznam knih 


Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 a větší.
© Copyright: Jindřich Štěpán 2002-2008
Bezpečnostní obaly a pouzdra pro bezkontaktní paypass platební a kreditní karty