Knihovna - knížka.

Vltavská žula

Zarostlé hluboké údolí Vltavy v okolí Kamýku skrývá několik žulových útesů, které se během devadesátých let staly kultovními skalami českých skálolezců. Lezecky je objevil právě autor tohoto průvodce František Mezera zvaný Algena. Zasekal do skal stovky jistících nýtů a udělal z nich bezpečné hřiště pro hrátky s gravitací. Jeho následovníci nelenili a pokračovali v díle. Dnes je v šesti oblastech vylezeno a zajištěno více než sedm set výstupových tras.
Na jejich přelezení není potřeba s sebou nosit vklíněnce, mechanické výstředníky, smyčky ani jiné horolezecké haraburdí, ale díky množství nýtů stačí sedm karabin a jedno lano.
Většina cest je svým názvem označena na úpatí skály.
Tištěný průvodce se tedy nemusí zdržovat popisem jednotlivých lezeckých cest, ale vystačí s jednoduchým náčrtkem skal a detailními nákresy všech stěn. K tomu stačilo přidat soupis všech výstupů s jejich názvy, obtížnostmi a jmény prvovýstupců.
V průvodci jsou popsány skalní oblasti u chatové osady Roviště, u obce Velká, u Kamýcké přehrady, u Hříměždic, Županovic a poblíž skalního ostrohu Pakosta nedaleko Zduchovic.
Pozor na vazbu, je jen kroužková.


Autor: Mezera František
Vydal: Knihovna Jana Drdy, Příbram 2002
Jazyk: Česky (slovensky)

Sekce: Průvodce - nepískovcové skály

Dostupnost: volná

 Seznam knih 


Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 a větší.
© Copyright: Jindřich Štěpán 2002-2008
Bezpečnostní obaly a pouzdra pro bezkontaktní paypass platební a kreditní karty