Knihovna - knížka.

Survival in Wilderness

CD JE NEZVESTNE

CD-ROM. Přednáška o přežití v chladných oblastech - chování a vybavení. Video z přednášky, programy na výpočet paliva do vařiče a teploty nápoje v termosce.
Přednášející Ladislav Sieger je cestovatel, který se specializuje na chladné kraje, jako je Kanada a Aljaška. Jeho vážnost ovšem u trochu poučenějšího uživatele kvůli tomuto cédéčku trochu klesne. Nechtěně totiž míří až k hranici sebeparodie.
V tomto ohledu vede text a obrázky, jak si udělat bivak. Zastydlý tramp se v něm vyznává, jak přežil dvě noci v sychravém českém lese. Něco podobného si pamatuje každý druhý adolescent. Podobné nocležiště ovšem daleko lépe popisují skautské příručky nebo mnohé více-méně seriózní publikace o pobytu v přírodě.
V nafilmované přednášce je pro poučenější publikum několik zábavných míst. Například líčení zjevně amatérských experimentů s podchlazením v ledové vodě, popis činnosti po zasypání lavinou, nebo zateplování stanu izolační vrstvou mohou být zdrojem veselí. Postupy, které Ladislav Sieger zkoušel na svém organismu, jsou totiž dávno známé. Problémy s ohříváním tělesného jádra znají nejen lékaři a záchranáři, ale v kurzech se je učí zvládat i začínající horolezci, námořníci nebo lyžaři. Zkoušky tepelné vodivosti spacích pytlů, oblečení a stanů jsou zase běžnou součástí firemního vývoje a v případě pracovního použití i dohledu státních institucí.
Přes všechny odborné výhrady může mít CD-ROM smysl. Navazuje totiž na legendární spisek Člověk v drsné přírodě od Jaroslava Pavlíčka. Oba materiály neotřelým způsobem a na osobním příkladu radí, jaké zásady je nutné dodržovat při pobytu v zimní přírodě. A je při tom jedno, zda se jedná o víkendový čundr po Kokořínsku, nebo půlroční pobyt na kanadském severu. Jsou to sice rady trochu zastaralé, zjednodušené a někdy mírně zavádějící, ale v každém případě populárně podané a především zapamatovatelné.
Poslouchat nekvalitně sejmutý hlas přednášejícího spolu s ruchy výstavní haly, sledovat video v amatérské kvalitě a číst dokumenty, za jejichž grafickou úroveň by se styděl jakýkoliv absolvent střední výtvarné školy, není nic příjemného. Snít o přípravě na daleké severní cesty podle Ladislava Siegera však může být inspirativní.
Dar Kuby Turka


Autor: Sieger Ladislav
Vydal: Praha, Outdor Media 2004
Jazyk: Česky (slovensky)

Sekce: Učebnice, příručky

Dostupnost: volná

 Seznam knih 


Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 a větší.
© Copyright: Jindřich Štěpán 2002-2008
Bezpečnostní obaly a pouzdra pro bezkontaktní paypass platební a kreditní karty