Kalendář - detail akce


Alpy na víkend – Dammkar

Začátek akce: Pátek, 18. srpen 2017Konec akce: Neděle, 20. srpen 2017

Letní horyLetní hory

Pojeďme do německých alp, než nám kanzlerin zpoplatní dálnice. Je to spíš výuková část alp u Mittenwaldu, nástupy a sestupy jsou krátké a jednoduché, tak se nemusíte příliš obávat, že se v neděli nestihnete vrátit zpět včas. Vhodné pro každého, kdo umí jistit ve vícedélkách a trochu zakládat. Případně může lézt zkušenější družstvo první a za ním méně zkušené, příliš volných šutrů tam není.

Spaní na turistickém parkovišti. Pokud se v sobotu po lezení půjde spořádaně do města do hospody, tak nás nikdo prudit nebude. Případně je nedaleko i kemp. Cesty od 3 UIAA do 7 UIAA, zpravidla štandy jsou, občas BH a nerezové skoby. Sadu vklíněnců, friendů a smyček s sebou (úplně sportovky to zas nejsou). Lana - určitě půlky/dvojčata.

Komu by se nechtělo v neděli zas do kopce, v Scharnitz u fotbalového hřiště jsou skalky (viz také průvodce na FTP). UPDATE - 100 m od nich se staví tunel, tak to může, ale nemusí být přístupné...

Příjezd: Mittenwald (Něměcko) - Dolní stanice lanovky Karwendelbahn (940 m), kousek od ní je turistické parkoviště u začátku nástupové turistické cesty - https://mapy.cz/turisticka?x=11.2719704&y=47.4419020&z=17&source=osm&id=10704515.

Průvodce - na humanitním FTP (Pruvodci/Alpy/Karwendel/Pruvodce_Mittenwalder-_a_Dammkarhutte.pdf)


Predigtstuh (1920 m)

Nástupy cest jsou nalevo pod Dammkarhütte, pokud stoupáte serpentinami vedle nákladní lanovky. Trefit místo, kde cesta začíná, jde nejlépe podle fotky v průvodci.

Nástup pod stěnu asi 1,5 hod z parkoviště. Sestup zpět pod stěnu asi 30 min (z travnatého balkónu, kde končí všechny cesty, potom vystoupit ke kříží a pak suťovým polem vpravo dolů), poté asi hodina na parkoviště.


Soldatenweg 3 - 90 m výška stěny, 170 m lezení (jde to trochu traverzem) - 5 délek.

Nejčastěji za 3, několik délek za 2 a 1 a nějaké chodecké suťoviště
Často lezené, v těžších délkách pevnější. V těžších délkách BH, štandy BH.

Poté se to nejspíš dolézá na vrchol další cestou Südwestpfeiler (dalších asi 5 délek max. 3), tak celkově možno natáhnout až 10 délek.

Südwestpfeiler 4/4+ - výška stěny 200 m, délka lezení asi 240 m, 8 délek

Jedna délka přímé varianty za 4+, několik míst za 4, jinak většinou 3 a 2. Plotny a spáry, většinou v pevná skále, vzhledem ke krátkému nástupu i sestupu prý možno lézt i odpoledne :-). Štandy jsou, částečně BH

Captain Warsteiner 7 (6+ A1) - výška stěny 65m, délka lezení 75 m, 3 délky
Jedno místo za 7, jinak většinou mezi 6+ a 6. Krátká sportovka v pevné skále - s vrtanými štandy a borháky, nicméně se doporučuje i vlastní jištění. Možno slanit, nebo dolézt cestou níže.

Loos-Kamin 4 - výška stěny 180 m, délka lezení 220 m, 6 délek
Dle názvu komínové lezení, ale výš následují i hrany a plotny v pevné skále. Štandy a borháky jsou, doproučuje se přibrat i vlastní.

Kreuzwandspitze (2130 m)

K nástupům cest se jde přes Dammkarhütte, od ní do suťového pole napravo.
Sestup od kříže vlevo dolů po hřebeni po vyšlapaných stupních v trávě (chodecký terén) a poté ze sedla suťovým polem zpět k Dammkarhütte (asi 45 minut)

Luftige Kante 4 - výška stěny 210 m, délka lezení 280 m, 9 délek
Cesta je prý "výuková" pro alpské lezení - rozmanité lezení v převážně pevné skále, štandy jsou vrtané a občas nějaký borhák nebo skoba. Vlastní jistící materiál se doporučuje.

Südwandkamin 4 - výška stěny 280 m, délka lezení asi 300 m, 9 délek
Pěkná, komínová, často lezená cesta v pevné skále. Štandy jsou vrtané, borháky mezi nimi částečně. Doporučují se vlastní jistítka.

Joe-Muff 5- - výška stěny 280 m, délka lezení 320 m, asi 9 - 10 délek
Převážně plotnovité a spárové lezení ve velmi pevné skále, často lezená cesta. Štandy jsou vrtané, mezi nimi občas BH. Jinak vlastní jištění (levá varianta je jen chatrně zajistitelná).

MaMa-Kante - 5+ (varianta 6+) - výška stěny 300 m, délka lezení 350 m, 12 délek
Několik míst za 5+ a 5, jinak většinou 4, nahoře 2-3. Možno zpestřit asi 8metrovým boulderem za 6+ (spíš za 7-). Asi nejhezčí cesta v okolí v pevné skále.

Ostgrat 3 - výška stěny 450 m, délka lezení 550 m
Dlouhá cesta alpského charakteru (ale nejspíš pěkně rozsypaná). Ale těžší délky mají být pevné - hodně skob, i vrtaných (ale štandy všude asi nebudou, občas se tam musí pochodovat a asi trochu bloudit).

Dammkarnadel (1900 m)

Jehla naproti Kreuzwandspitze - tedy od Dammakhüte doprava suťovištěm, cesta začíná na levé stěně.

Direkte Nordwestwand 6+ - výška stěny 250 m, délka lezení 280 m, 9 délek
Jedna délka za 6+, jedna délka za 6-, jinak hlavně 5 a 5+. Alpské lezení, v ne vždy pevné skále (asi mírně řečeno) - štandy a borháky prý jsou, je třeba ale vzít i vlastní jistítka.

Z vrcholu se setupuje a pak vystupuje nějakým strmým suťovištěm k tunelu (který vede k horní stanici lanovky, ale pokud chcete sestoupit k Dammkarhüte, tak pryč od něj).

Další možnosti lezení jsou např. na Gerberkreuz nebo u horní stanice lanovky Karwendelbahn, s delšími nástupy a sestupy.

Odkazy

http://www.horydoly.cz/horolezci/aufstei.....kante.html
(pozn. sestup přes Mittenwalder hütte je komplikovanější, raději nevolit)

http://www.horydoly.cz/horolezci/vzdusna.....zwand.html


lidi auta:

Petr Š. - auto pro další 3-4 zatím volné, spolulezec/ci vítáni
Geo


Akci vložil:     Gobo - 20.9.2016
Akce je povolena k editaci.
Poslední úprava:    geo - 14.8.2017   18:15  ..další..

 Seznam akcí 


Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 a větší.
© Copyright: Jindřich Štěpán 2002-2008
Bezpečnostní obaly a pouzdra pro bezkontaktní paypass platební a kreditní karty